Pre-Owned 20.88ctw Red Indian Ruby with 0.04ctw Round White Diamond Rhodium Over Sterling Silver Bra - Size 7.25
| Product Type | Bracelet |
|---|---|
| Dimensions | 0.40in W |
| Country of Origin | Thailand |
| Metal Weight | 10.40 |
|---|---|
| Bracelet Type | Tennis |
| Gemstone Color | Red |
|---|---|
| Gemstone Classification | Natural |
| Gemstone CTW | 20.88 |
| Gemstone Dimensions | 9.00mm L x 7.00mm W |
| Gemstone Enhancement | Oiling |
| Gemstone Full Name | Ruby |
| Material Composition | Natural |
| Origin Country | India |
| Gemstone Shape | Oval |
| Gemstone Color | White |
|---|---|
| Gemstone Classification | Mined |
| Gemstone CTW | 0.04 |
| Gemstone Dimensions | 1.00mm L x 1.00mm W |
| Gemstone Enhancement | No Treatment |
| Gemstone Full Name | Diamond |
| Material Composition | Mined |
| Origin Country | Australia |
| Gemstone Shape | Round |