Time Left:
--
(or more)| Est. Retail Value: | $510.00 |
|---|---|
| Listing #: | 6234019 |
| Bid Count | 0 |
| Bid Increment | $4.00 |
| Opened | May 28, 2026 |
| Closes | May 31, 2026 |
No bids yet on this item.
1.06CT OVAL TANZANITE WITH .79CTW WHITE ZIRCON RHODIUM OVER STERLING SILVER RING - Size 10
| Product Type | Ring |
|---|---|
| Dimensions | 0.70in L x 0.31in W |
| Country of Origin | Thailand |
| Metal Weight | 3.70 |
|---|---|
| Ring Type | Center Design |
| Ring Size | 10 |
|---|
| Gemstone Color | Blue |
|---|---|
| Gemstone Classification | Natural |
| Gemstone CTW | 1.06 |
| Gemstone Dimensions | 8.00mm L x 6.00mm W |
| Gemstone Enhancement | Heated |
| Gemstone Full Name | Tanzanite |
| Material Composition | Natural |
| Origin Country | Tanzania, United Republic Of |
| Gemstone Shape | Oval |
| Gemstone Color | White |
|---|---|
| Gemstone Classification | Natural |
| Gemstone CTW | 0.79 |
| Gemstone Dimensions | 8.00mm L x 6.00mm W |
| Gemstone Enhancement | Heated |
| Gemstone Full Name | Zircon |
| Material Composition | Natural |
| Origin Country | Tanzania, United Republic Of |
| Gemstone Shape | Mixed Shapes |
$56.00
$53.00
$50.00
$6.00