Time Left:
--
(or more)| Listing #: | 6233500 |
|---|---|
| Bid Count | 1 (Bid History) |
| Bid Increment | $4.00 |
| Opened | May 25, 2026 |
| Closes | May 28, 2026 |
Scroll for more details
| Status | Date | Bid |
|---|---|---|
| Winning Bid | May 27, 2026 12:04:28 AM EDT | $42.00 |
Pre-Owned MOISSANITE FIRE® 1.86CTW DEW AND INLAID MOTHER-OF-PEARL 14K YELLOW GOLD OVER SILVER RING - Size 7
| Product Type | Ring |
|---|---|
| Dimensions | 0.81in L x 0.31in W |
| Brand | Moissanite Fire |
| Country of Origin | Thailand |
| Metal Weight | 3.40 |
|---|---|
| Ring Type | 3-Stone |
| Ring Size | 7 |
|---|---|
| Brand | Moissanite Fire |
| Gemstone Color | Colorless |
|---|---|
| Gemstone Classification | Lab Created |
| Gemstone CTW | 0.88 |
| Gemstone Dimensions | 6.50mm L x 6.50mm W |
| Gemstone Enhancement | No Treatment |
| Gemstone Full Name | Moissanite |
| Material Composition | Lab Created |
| Gemstone Shape | Round |
| Gemstone Color | Colorless |
|---|---|
| Gemstone Classification | Lab Created |
| Gemstone CTW | 0.78 |
| Gemstone Dimensions | 6.00mm L x 4.00mm W |
| Gemstone Enhancement | No Treatment |
| Gemstone Full Name | Moissanite |
| Material Composition | Lab Created |
| Gemstone Shape | Round |
| Featured Material Color | White |
|---|---|
| Featured Material Classification | Natural |
| Featured Material Dimensions | 8.00mm L x 7.00mm W |
| Featured Material Enhancement | Bleached |
| Featured Material Type | Mother-Of-Pearl |
| Featured Material Composition | Natural |
| Featured Material Shape | Free-form |
$89.00
$82.00
$94.00
$54.00