Time Left:
--
(or more)| Listing #: | 6207655 |
|---|---|
| Bid Count | 2 (Bid History) |
| Bid Increment | $3.00 |
| Opened | May 12, 2026 |
| Closes | May 15, 2026 |
Scroll for more details
| Status | Date | Bid |
|---|---|---|
| Winning Bid | May 13, 2026 02:56:41 PM EDT | $34.00 |
| Losing Bid | May 12, 2026 08:17:01 AM EDT | $31.00 |
0.44ctw Mint Tsavorite With 0.17ctw White Zircon 18k Yellow Gold Over Sterling Silver Earrings
| Product Type | Earrings |
|---|---|
| Dimensions | 0.72in L x 0.14in W |
| Country of Origin | India |
| Earring Type | Hoop |
|---|---|
| Metal Weight | 3.18 |
| Gemstone Color | Mint |
|---|---|
| Gemstone Classification | Natural |
| Gemstone CTW | 0.44 |
| Gemstone Dimensions | 5.00mm L x 3.00mm W |
| Gemstone Enhancement | No Known Treatment |
| Gemstone Full Name | Tsavorite |
| Material Composition | Natural |
| Origin Country | Tanzania, United Republic Of |
| Gemstone Shape | Oval |
| Gemstone Color | White |
|---|---|
| Gemstone Classification | Natural |
| Gemstone CTW | 0.17 |
| Gemstone Dimensions | 2.00mm L x 2.00mm W |
| Gemstone Enhancement | Heated |
| Gemstone Full Name | Zircon |
| Material Composition | Natural |
| Origin Country | Cambodia |
| Gemstone Shape | Round |
$205.00
$30.00
$4.00
$2.00