Time Left:
--
(or more)| Listing #: | 6207515 |
|---|---|
| Bid Count | 1 (Bid History) |
| Bid Increment | $4.00 |
| Opened | May 11, 2026 |
| Closes | May 14, 2026 |
Scroll for more details
| Status | Date | Bid |
|---|---|---|
| Winning Bid | May 14, 2026 09:43:09 AM EDT | $49.00 |
Pre-Owned 7.23ct Baguette Canela Amethyst with .01ctw White Zircon Rhodium Over Sterling Silver Ring - Size 7
| Product Type | Ring |
|---|---|
| Dimensions | 0.43in L x 0.79in W |
| Country of Origin | India |
| Metal Weight | 2.70 |
|---|---|
| Ring Type | Solitaire |
| Ring Size | 7 |
|---|
| Gemstone Color | Purple |
|---|---|
| Gemstone Classification | Natural |
| Gemstone CTW | 7.23 |
| Gemstone Dimensions | 18.00mm L x 9.00mm W |
| Gemstone Enhancement | Heated |
| Gemstone Full Name | Amethyst |
| Material Composition | Natural |
| Origin Country | Brazil |
| Gemstone Shape | Baguette |
| Gemstone Color | White |
|---|---|
| Gemstone Classification | Natural |
| Gemstone CTW | 0.01 |
| Gemstone Dimensions | 1.10mm L x 1.10mm W |
| Gemstone Enhancement | Heated |
| Gemstone Full Name | Zircon |
| Material Composition | Natural |
| Origin Country | Cambodia |
| Gemstone Shape | Round |
$36.00
$34.00
$23.00