4.56ctw Oval Labradorite, Garnet & Red Diamond Accent Rhodium Over Sterling Silver Pendant/Chain
| Product Type | Pendant |
|---|---|
| Country of Origin | Thailand |
| Metal Weight | 1.60 |
|---|---|
| Necklace Type | Pendant |
| Pendant Type | Center Design |
| Gemstone Color | Red |
|---|---|
| Gemstone Classification | Natural |
| Gemstone CTW | 4.39 |
| Gemstone Dimensions | 14.00mm L x 10.00mm W |
| Gemstone Enhancement | Chemical Vapor Deposition |
| Gemstone Full Name | Labradorite |
| Material Composition | Natural |
| Origin Country | Mexico |
| Gemstone Shape | Oval |
| Gemstone Color | Red |
|---|---|
| Gemstone Classification | Natural |
| Gemstone CTW | 0.1 |
| Gemstone Dimensions | 14.00mm L x 10.00mm W |
| Gemstone Enhancement | No Treatment |
| Gemstone Full Name | Garnet |
| Material Composition | Natural |
| Origin Country | Mozambique |
| Gemstone Shape | Round |
| Gemstone Color | Red |
|---|---|
| Gemstone Classification | Mined |
| Gemstone CTW | 0.07 |
| Gemstone Dimensions | 14.00mm L x 10.00mm W |
| Gemstone Enhancement | Irradiated |
| Gemstone Full Name | Diamond |
| Material Composition | Mined |
| Origin Country | Australia |
| Gemstone Shape | Round |