Time Left:
--
(or more)| Listing #: | 6207338 |
|---|---|
| Bid Count | 3 (Bid History) |
| Bid Increment | $4.00 |
| Opened | May 10, 2026 |
| Closes | May 13, 2026 |
Scroll for more details
| Status | Date | Bid |
|---|---|---|
| Winning Bid | May 13, 2026 11:21:56 AM EDT | $53.00 |
| Losing Bid | May 13, 2026 04:05:35 AM EDT | $49.00 |
| Losing Bid | May 10, 2026 02:01:04 PM EDT | $45.00 |
Pre-Owned 0.85ct Peach Morganite With 0.56ctw White Zircon 18k Rose Gold Over Sterling Silver Ring - Size 6
| Product Type | Ring |
|---|---|
| Dimensions | 0.36in L x 0.48in W |
| Country of Origin | Thailand |
| Metal Weight | 5.20 |
|---|---|
| Ring Type | Band |
| Ring Size | 6 |
|---|
| Gemstone Color | Peach |
|---|---|
| Gemstone Classification | Natural |
| Gemstone CTW | 0.85 |
| Gemstone Dimensions | 7.00mm L x 5.00mm W |
| Gemstone Enhancement | Irradiated |
| Gemstone Full Name | Morganite |
| Material Composition | Natural |
| Origin Country | Mozambique |
| Gemstone Shape | Rectangular Octagonal |
| Gemstone Color | White |
|---|---|
| Gemstone Classification | Natural |
| Gemstone CTW | 0.56 |
| Gemstone Dimensions | 7.00mm L x 5.00mm W |
| Gemstone Enhancement | Heated |
| Gemstone Full Name | Zircon |
| Material Composition | Natural |
| Origin Country | Tanzania, United Republic Of |
| Gemstone Shape | Round |
$242.00
$57.00
$35.00
$22.00