| Listing #: | 6182364 |
|---|---|
| Bid Count | 0 |
| Bid Increment | $5.00 |
| Opened | Apr 24, 2026 |
| Closes | Apr 27, 2026 |
No bids yet on this item.
Pre-Owned 2.07ct Cor-De-Rosa™ Morganite With 0.15ctw White Diamond 10k Rose Gold Ring - Size 9
| Product Type | Ring |
|---|---|
| Dimensions | 0.80in L x 0.35in W |
| Country of Origin | India |
| Metal Weight | 2.19 |
|---|---|
| Ring Type | Solitaire |
| Ring Size | 9 |
|---|
| Gemstone Color | Peach |
|---|---|
| Gemstone Classification | Natural |
| Gemstone CTW | 2.07 |
| Gemstone Dimensions | 8.00mm L x 8.00mm W |
| Gemstone Enhancement | Irradiated |
| Gemstone Full Name | Cor-de-Rosa Morganite |
| Material Composition | Natural |
| Origin Country | Mozambique |
| Gemstone Shape | Square Cushion |
| Gemstone Color | White |
|---|---|
| Gemstone Classification | Mined |
| Gemstone CTW | 0.15 |
| Gemstone Dimensions | 1.10mm L x 1.10mm W |
| Gemstone Enhancement | No Treatment |
| Gemstone Full Name | Diamond |
| Material Composition | Mined |
| Origin Country | Mozambique |
| Gemstone Shape | Round |
$38.00
$50.00
$268.00
$9.00