| Est. Retail Value: | $2,352.00 |
|---|---|
| Listing #: | 6139906 |
| Bid Count | 2 (Bid History) |
| Bid Increment | $5.00 |
| Opened | Apr 2, 2026 |
| Closes | Apr 5, 2026 |
Scroll for more details
| Status | Date | Bid |
|---|---|---|
| Winning Bid | Apr 4, 2026 10:03:26 PM EDT | $558.00 |
| Losing Bid | Apr 2, 2026 05:55:16 PM EDT | $553.00 |
5.50ct Cor-de-Rosa Morganite™ with 0.21ctw Champagne Diamond 10k Rose Gold Ring - Size 8
| Product Type | Ring |
|---|---|
| Dimensions | 0.47in L x 0.85in W |
| Metal Weight | 2.57 |
|---|---|
| Ring Type | Halo,Engagement |
| Ring Size | 8 |
|---|
| Gemstone Color | Peach |
|---|---|
| Gemstone Classification | Natural |
| Gemstone CTW | 5.5 |
| Gemstone Dimensions | 18.00mm L x 9.00mm W |
| Gemstone Enhancement | Irradiated |
| Gemstone Full Name | Morganite |
| Material Composition | Natural |
| Origin Country | Mozambique |
| Gemstone Shape | Pear |
| Gemstone Color | Champagne |
|---|---|
| Gemstone Classification | Mined |
| Gemstone CTW | 0.21 |
| Gemstone Dimensions | 1.20mm L x 1.20mm W |
| Gemstone Enhancement | No Treatment |
| Gemstone Full Name | Diamond |
| Material Composition | Mined |
| Origin Country | Australia |
| Gemstone Shape | Round |
$134.00
$133.00
$9.00
$9.00
$38.00