| Listing #: | 6139902 |
|---|---|
| Bid Count | 0 |
| Bid Increment | $5.00 |
| Opened | Apr 2, 2026 |
| Closes | Apr 5, 2026 |
No bids yet on this item.
.46ct Oval Tsavorite With 0.24ctw White And Green Diamond 10k Yellow Gold Pendant With Chain
| Product Type | Pendant |
|---|---|
| Dimensions | 0.81in L x 0.41in W |
| Country of Origin | Thailand |
| Metal Weight | 1.12 |
|---|---|
| Necklace Type | Pendant |
| Pendant Type | Pendant,Halo |
| Gemstone Color | Green |
|---|---|
| Gemstone Classification | Natural |
| Gemstone CTW | 0.46 |
| Gemstone Dimensions | 6.00mm L x 4.00mm W |
| Gemstone Enhancement | No Known Treatment |
| Gemstone Full Name | Tsavorite |
| Material Composition | Natural |
| Origin Country | Kenya |
| Gemstone Shape | Oval |
| Gemstone Color | White |
|---|---|
| Gemstone Classification | Mined |
| Gemstone CTW | 0.08 |
| Gemstone Dimensions | 1.00mm L x 1.00mm W |
| Gemstone Enhancement | No Treatment |
| Gemstone Full Name | Diamond |
| Material Composition | Mined |
| Origin Country | Kenya |
| Gemstone Shape | Round |
| Gemstone Color | Green |
|---|---|
| Gemstone Classification | Mined |
| Gemstone CTW | 0.16 |
| Gemstone Dimensions | 1.25mm L x 1.25mm W |
| Gemstone Enhancement | Irradiated |
| Gemstone Full Name | Diamond |
| Material Composition | Mined |
| Origin Country | Kenya |
| Gemstone Shape | Round |
$31.00
$47.00
$157.00
$12.00
$133.00