| Listing #: | 6139308 |
|---|---|
| Bid Count | 0 |
| Bid Increment | $5.00 |
| Opened | Mar 29, 2026 |
| Closes | Apr 1, 2026 |
No bids yet on this item.
Park Avenue Collection® 1.54ctw Tanzanite And .25ctw White Diamond 14k Yellow Gold Band Ring - Size 8
| Product Type | Ring |
|---|---|
| Dimensions | 0.81in L x 0.25in W |
| Brand | Park Avenue Collection |
| Metal Weight | 2.90 |
|---|---|
| Ring Type | Band |
| Ring Size | 8 |
|---|---|
| Brand | Park Avenue Collection |
| Gemstone Color | Blue |
|---|---|
| Gemstone Classification | Natural |
| Gemstone CTW | 1.54 |
| Gemstone Dimensions | 5.00mm L x 3.00mm W |
| Gemstone Enhancement | Heated |
| Gemstone Full Name | Tanzanite |
| Material Composition | Natural |
| Origin Country | Tanzania, United Republic Of |
| Gemstone Shape | Rectangular Octagonal |
| Gemstone Color | White |
|---|---|
| Gemstone Classification | Mined |
| Gemstone CTW | 0.25 |
| Gemstone Dimensions | 5.00mm L x 3.00mm W |
| Gemstone Enhancement | No Treatment |
| Gemstone Full Name | Diamond |
| Material Composition | Mined |
| Origin Country | Tanzania, United Republic Of |
| Gemstone Shape | Round |
$126.00
$150.00
$55.00
$133.00
$220.00