Time Left:
--
(or more)| Listing #: | 6232699 |
|---|---|
| Bid Count | 6 (Bid History) |
| Bid Increment | $2.00 |
| Opened | May 21, 2026 |
| Closes | May 24, 2026 |
Scroll for more details
| Status | Date | Bid |
|---|---|---|
| Winning Bid | May 22, 2026 07:47:15 PM EDT | $41.00 |
| Losing Bid | May 22, 2026 03:20:54 PM EDT | $39.00 |
| Losing Bid | May 22, 2026 07:47:11 PM EDT | $39.00 |
| Losing Bid | May 22, 2026 07:47:02 PM EDT | $35.00 |
| Losing Bid | May 21, 2026 07:35:45 PM EDT | $31.00 |
| Losing Bid | May 21, 2026 03:19:31 PM EDT | $29.00 |
Pre-Owned 7.13ct Oval Moroccan Amethyst With .51ctw African Amethyst And .13ctw Black Spinel Silver - Size 8
| Product Type | Ring |
|---|---|
| Dimensions | 0.63in W |
| Country of Origin | Thailand |
| Metal Weight | 4.50 |
|---|---|
| Ring Type | Center Design |
| Ring Size | 8 |
|---|
| Gemstone Color | Purple |
|---|---|
| Gemstone Classification | Natural |
| Gemstone CTW | 7.12 |
| Gemstone Dimensions | 16.00mm L x 12.00mm W |
| Gemstone Enhancement | No Treatment |
| Gemstone Full Name | Amethyst |
| Material Composition | Natural |
| Origin Country | Morocco |
| Gemstone Shape | Oval |
| Gemstone Color | Black |
|---|---|
| Gemstone Classification | Natural |
| Gemstone CTW | 0.13 |
| Gemstone Dimensions | 16.00mm L x 12.00mm W |
| Gemstone Enhancement | No Known Treatment |
| Gemstone Full Name | Spinel |
| Material Composition | Natural |
| Origin Country | Morocco |
| Gemstone Shape | Round |
| Gemstone Color | Purple |
|---|---|
| Gemstone Classification | Natural |
| Gemstone CTW | 0.51 |
| Gemstone Dimensions | 16.00mm L x 12.00mm W |
| Gemstone Enhancement | Heated |
| Gemstone Full Name | Amethyst |
| Material Composition | Natural |
| Origin Country | Morocco |
| Gemstone Shape | Oval |
$71.00
$6.00
$2.00
$6.00